Nordic Walking jest nieskomplikowaną dyscypliną mająca swoje korzenie w Finlandii, gdzie początkowo była uprawiana jako uzupełnienie treningu dla narciarzy. Ta stosunkowo młoda forma rekreacji podbija sportowo rekreacyjny świat i jest uprawiana przez coraz szersze rzesze wielbicieli aktywnego wypoczynku, zarówno marszu o niskiej intensywności, jak biegów których intensywność da się porównać do treningu sportowego. W porównaniu do zwykłego marszu zużywamy do 20 % więcej energii, spalamy do 40 % więcej kalorii, angażujemy więcej, bo aż 90 % partii mięśniowych, a także odciążamy stawy wspierając się na kijach.
Dyscyplina ta może być uprawiana przez każdego, nie ważne ile ma lat i w jakiej jest kondycji. Prócz wielu zalet i korzyści dla zdrowia jakie niesie ze sobą Nordic walking należy dodać fakt, że można ją uprawiać nie zależnie od pory roku praktycznie wszędzie – w lesie, w parku , na plaży, czy na górskich szlakach. Potrzebna jest jedynie para kijów, strój sportowy i chęci. Zaczynając przygodę z Nordic Walking warto wziąć udział w zajęciach z instruktorem, który pokaże jak wygląda prawidłowa technika marszu, skoryguje często popełniane błędy, poinstruuje jak dobrać odpowiedni sprzęt i pokaże jakie ćwiczenia wykonywać, aby urozmaicić spacer czy trening.
W ramach projektu „Transfer praktyk szwajcarskich na rzecz rozwoju turystyki aktywnej w gminie Błażowa” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskie go programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej na terenie Gminy Błażowa wytyczono i oznakowano 3 trasy do uprawiania Nordic walking.
Trasy Nordic walking w gminie Błażowa liczą prawie 30 kilometrów i posiadają zróżnicowany stopień trudności. Przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kijkami, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, biegaczy czy narciarzy biegowych.
Wyjście na trasy zlokalizowano na parkingu przy Zespole Szkół w Błażowej. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami, zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami rekreacji Nordic walking.
TRASA A, KOLOR CZERWONY, DŁUGOŚĆ 15 KM
Najdłuższa 15. kilometrowa trasa na terenie Gminy Błażowa oznakowana kolorem czerwonym. Charakteryzuje ją urozmaicone ukształtowanie terenu i podłoże. Na początku trasy mijamy po prawej stronie zabytkowy dworek i park miejski. Dalej zaczynamy podchodzić coraz bardziej do góry, docierając do zaznaczonego n a mapie pierwszego punktu widokowego. Na trasie znajduje się znak, który informuje nas o możliwości skrótu. Jeżeli nie zdecydujemy się na tę opcję podążamy dalej za oznakowaniem ścieżki. Po drodze mijamy kaplicę i dochodzimy do miejsca, w którym skrót łączy się z nasza trasą. Ostatni punkt widokowy znajduje się około 2 km przed zakończeniem wędrówki, dalej przechodzimy przez osiedle Działki, na którym znajduje się zabytkowa kaplica. Dochodzimy do miejsca startu będącego również nasza metą.
TRASA B, KOLOR NIEBIESKI, DŁUGOŚĆ 10 KM
Początek tej 10. kilometrowej trasy wiedzie przez główną ulice Błażowej, gdzie mijamy m. in. zabytkowy kościół p.w. św. Marcina. Po przejściu 800 m trasy wiodącej przez miasto skręcamy w kamienistą drogę. Dalszy etap wędrówki przebiega pod górkę między malowniczymi polami i lasami, a naszym oczom ukazują się zapierające dech w piersiach widoki. Przy drodze asfaltowej, którą przebiega szlak naszej wędrówki, znajdują się tablice informacyjne rezerwatu przyrody „Mójka” oraz przystanek turystyczny. Po kolejnych 3. km wędrówki dochodzimy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewą stronę Błażowej. 2 km dalej znajduje się miejsce kończące nasza wędrówkę.
TRASA C, KOLOR ZIELONY, DŁUGOŚĆ 4 KM
Trasa najkrótsza, mierząca 4 km, jednak pod względem walorów przyrodniczych zauroczy niejedną osobę. Na początku mijamy stadion sportowy LKS Błażowianka i podążamy krętą serpentyną w stronę cmentarza. Tuż przy bramie nekropolii znajduje się punkt widokowy. Zmierzamy wzdłuż drogi wiodącej pod górę skręcając na pierwszym rozwidleniu w prawo. Kilkaset metrów dalej naszym oczom ukażą się piękne widoki – po lewej stronie na Futomę i widoczny w oddali zabytkowy kościół parafialny pw. Św. Walentego, po prawej stronie na osiedle Działki i Wilczak. Docieramy do ulicy Jagiellońskiej – teraz trasa przebiega dość ostro w dół. Dochodząc do drogi głównej mijamy zabytkowy kościół p.w. św. Marcina aby po chwili zakończyć trasę.