Położony jest w północnej części gminy Błażowa, przy trasie wiodącej z Błażowej do Rzeszowa. Jest to miejscowość typowo rolnicza, z dużą ilością sadów i ogrodów. Łączy się ona ze Starym Borkiem, który leży już poza granicami gminy. Cechą wyróżniającą wieś jest stała troska mieszkańców o estetykę budynków i ogrodów. Ozdobą ich są oczka wodne i roślinność oraz stare wozy, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Mieszkańcy Nowego Borku mają wiele talentów i pasji. Zajmują się kolekcjonerstwem, rzeźbą, hodowlą gołębi itp. Stąd pochodzi utalentowany rzeźbiarz, dr Paweł Chlebek, którego aktywność artystyczną można śledzić na stronach internetowych. W przydrożnych ogródkach i kaplicy spotykamy także prace rzeźbiarzy-amatorów.
Warto odwiedzić
Skansen DIKI – pan Jan Kulasa w swoim prywatnym skansenie gromadzi nie tylko stare narzędzia rolnicze i pamiątki z licznych podróży, ale również obiekty takie jak stara kuźnia, rzeszowska chata zbójów, wiatrak. Podziwiać tu można rzadką roślinność: oczar japoński, kosodrzewinę, świerk wężowy, akację chińską, sosnę himalajską, magnolie, bambus i in. W tym uroczym miejscu, przed kapliczką, każdego roku gromadzą się miejscowe dzieci, by wspólnie śpiewać majówki.
Kaplica – jadąc w kierunku Woli, można odpocząć w cieniu drzew przy kaplicy MB Nieustającej Pomocy, wsłuchać się w szum dojrzewającego zboża. Nieopodal, u podnóża Szalowych Gór spotykamy miejsca, gdzie właściciele posesji uciekają od zgiełku codziennego życia. Zachwycają nas ciekawe zabudowania, rzeźby, instalacje, staw, zieleń, cisza…
Kapliczka Stoi przy drodze głównej z Błażowej do Rzeszowa, po prawej stronie. Ma kształt wysokiej kolumny, zwieńczonej figurą Matki Boskiej. Na cokole widnieje tablica z napisem: „Odbudował Bank Parcelacyjny we Lwowie”.
Kaplica za rzeką, na granicy Nowego Borku -Przylasku i Borku Starego, na wysokości dawnego budynku szkoły, w cieniu starej lipy stoi kapliczka. W jej wnętrzu obrazy i figurki świętych.
Trasy rowerowe – Nowy Borek to wymarzone miejsce do organizacji rowerowych wypraw. Najchętniej wybierane trasy prowadzą w kierunku Woli Borkowskiej, Krótki (Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ) oraz źródełka w hermanowskim Przylasku. W drodze warto odpocząć na przystanku turystycznym. Pobliskie ścieżki leśne zachęcają do spacerów i wypraw na grzyby.
Rzeka Ryjak to atrakcyjne miejsce dla zapalonych wędkarzy, głównie spinningowców. Jest żerowiskiem pstrąga potokowego, kryje także żeremia bobrów. Dla odważnych może stać się trasą spływu kajakowego przez Kielnarową w kierunku Wisłoka
Okolice Nowego Borku są miejscem gniazdowania bociana białego, który swe żerowiska ma na rozległych łąkach wsi.
Powierzchnia – 15,74 km2.
Ludność – 1 671.