24 października 2023 Rada Miejska w Błażowej podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania planu ogólnego Miasta i Gminy Błażowa. Przyjęcie uchwały jest ustawowym wymogiem koniecznym do wszczęcia prac. Finalny dokument określi, w jakim kierunku będzie rozwijać się gmina w perspektywie co najmniej 20 lat. Zastąpi on obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Błażowa oraz zyska rangę aktu prawa miejscowego. Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi.
Mając na uwadze duże zmiany w planowaniu przestrzennym Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało materiały edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych.
Zachęcamy do zapoznania się materiałami: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/baza-wiedzy-o-reformie-systemu-planowania-przestrzennego.
Konieczność przygotowania planu ogólnego jest konsekwencją zmian ustawowych, które miały miejsce w 2023 roku. Zgodnie z nimi rolę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przejmują strategia rozwoju gminy oraz nowy rodzaj dokumentu – plan ogólny. Czas na przygotowanie dokumentu zgodnie z obowiązującymi przepisami upływa 31 grudnia 2025 r. Po tym dniu studium każdej gminy przestanie obowiązywać i to niezależnie od tego, czy dana gmina przyjmie plan ogólny czy też nie, a decyzje o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu będą wydawane wyłącznie na podstawie planu ogólnego.
W myśl obecnie obowiązujących przepisów, brak planu ogólnego po 31 grudnia 2025 r. rodzić będzie poważne konsekwencje w zakresie rozwoju przestrzennego gminy. Nie będzie można uchwalać nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ani wydawać decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Dla większości samorządów tak krótki termin na przygotowanie dokumentów stanowi bardzo duże wyzwanie. Większość z nich składa petycje o wydłużenie terminu
i częściową zmianę skomplikowanych przepisów znacznie ograniczających władztwo planistyczne gminy.
Gmina Błażowa dołoży wszelkich starań, aby pomimo ograniczeń czasowych, skomplikowanych procedur i zawiłości ustawowych, proces ten przebiegał w sposób otwarty i efektywny. Obecnie w drodze przetargu został wybrany wykonawca planu ogólnego i rozpoczynamy procedurę planistyczną.
W terminie od 12 listopada 2024 do 16 grudnia 2024 można zgłaszać formalne wnioski do planu ogólnego, o których mowa w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To pierwszy etap, w którym nasza społeczność będzie mogła wyrazić swoje oczekiwania co do kształtu dokumentu. Wzór formularza do składania wniosków do planu ogólnego zamieszczony został na stronie Bip Gminy Błażowa. Tam też będą umieszczane wszelkie informacje związane z planem ogólnym. Dzięki temu każda zainteresowana osoba będzie miała czas na przygotowanie treści wniosku z wyprzedzeniem, przed formalnym terminem ich zbierania. Należy zwrócić uwagę, że Burmistrz Błażowej będzie rozpatrywał złożone wnioski, ale w oparciu
o ściśle określone normy prawne przez ustawodawcę. Zmiana przepisów z zakresu planowania przestrzennego wprowadziła ograniczenia w zakresie zabudowy rozproszonej czy też zabudowy na gruntach rolnych chronionych.
Plan ogólny opracowany będzie dla obszaru całej gminy. Najważniejszym i obowiązkowym elementem planu ogólnego będzie podział gminy na strefy planistyczne. Każda strefa planistyczna będzie miała określony profil funkcjonalny, czyli ogólny katalog dopuszczalnych przeznaczeń terenów. Doprecyzowanie przeznaczenia dla poszczególnych nieruchomości w danej strefie nastąpi w dalszej kolejności, tzn. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy.
Lista stref planistycznych jest ściśle określona w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W planie ogólnym będzie można wskazać tylko strefy wymienione na tej liście. Z kolei katalogi przeznaczeń przypisanych do poszczególnych stref są określone w rozporządzeniu do tej ustawy.
Oprócz przeznaczeń, dla stref planistycznych zostaną określone parametry zagospodarowania terenu. Strefy, w których dopuszczona zostanie zabudowa, będą miały ustalone również regulujące ją wskaźniki, np. maksymalną wysokość zabudowy itp.
Dodatkowo, w planie ogólnym można określić standardy dostępności infrastruktury społecznej, czyli, mówiąc w skrócie, maksymalną odległość nowej zabudowy mieszkaniowej np. od szkół, terenów zieleni lub przystanków transportu zbiorowego. Standardy te mogą być zróżnicowane dla poszczególnych części gminy. Razem z opisem poszczególnych stref planistycznych utworzą one gminne standardy urbanistyczne.
Ostatnim elementem, jaki będzie mógł się znaleźć w planie ogólnym, to obszary uzupełnienia zabudowy, czyli obszary, na których będzie możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego na danym terenie. Poza obszarami uzupełnienia zabudowy takie decyzje nie będą mogły być wydawane.
Plan ogólny nie unieważni obowiązujących planów miejscowych i prawomocnych decyzji o warunkach zabudowy.
PODSTAWA PRAWNA I FORMALNA
Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.), rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (Dz. U. poz. 729 ze zm.).